Perfundon shetitjen 11-vjecare per paqe

Montreal, 17 tetor – Kanadezi Jean Beliveau (56), i cili eshte larguar nga shtepia e tij pasi kishte mbetur pa pune, e ka perfunduar shetitjen e vet neper bote qe ka zgjatur 11 vjet te plote. Gjate kesaj kohe ai ka promovuar paqen, kurse tash eshte kthyer ne qytetin e tij te lindjes, Montreal.

Beliveaun dje ne Montreal e priten solemnisht miqte e tij dhe mbeshtetes te tjere, kurse ai u tha te pranishmeve se misioni i tij ka qene ndikimi ne qeverite e vendeve te botes qe te formojne ministri te paqes.

“Te gjithe new jemi te ndryshem dhe kjo eshte ajo qe eshte e bukur ne boten tone-ngjyra te ndryshme lekure, bindej te ndryshme, sisteme te ndryshme politike” – tha Beliveau.

Ai eshte larguar nga Montreali me 18 gusht te vitit 2000, ne ditelindjen e tij te 45-te dhe pas deshtimit te biznesit te tij te vogel. Gjate 11 vjeteve te shkuar, ai ka kaluar rreth 75 mije kilometra, duke vizituar 64 vende. Gjate 11 vjeteve te shkuar ai ka udhetuar neper shkretetira e male, eshte dashuruar per nente dite ne Meksike, ka bartur turban dhe mjeker te gjate ne Sudan, ka ngrene gjarperinj ne Kine, kurse ne Filipine e kane ruajtur ushtaret e armatosur.

Te dielen ne Montreal, Beliveaun e priten nena e tij, ish e dashura, e cila i ka foruar ndihme emocionale dhe financiare gjate udhetimit te tij, si dhe dy femijet e tij nga lidhja e pare martesore..

No comments:

Post a Comment